پتۀ گمرکی به معنای مجوز خروج کالا از گمرک است که صرفاً برای کالای مسافری و تا سقف معین ارزش کالا قابل استفاده است.

شرح اجمالی پته مسافرتی و تجاری در گمرک های ایران , تا چند روز پیش از نشر این مقاله پته گمرک کاملا متفاوت و روش صدور پته متفاوت بود , چرا که در حال حاضر دستوری به کلیه گمرک های کشور خصوصا گمرک فرودگاه امام خمینی ابلاغ شده است که معاونین فنی گمرک ها بایستی برای قبول درخواست پته مسافرتی اقدام به اظهار کالا در سیستم های گمرکی بصورت کامپیوتری نمایند و مانند سابق فقط بصورت دستی نمی توان سندی را به عنوان پته مسافری نوشت تا کالا اظهار و پس از ارزیابی و پرداخت عوارش گمرکی خروج صورت پذرید .

پته گمرک یا پته مسافری و تجاری سندی است که در حال حاضر برای کالا های وارداتی کمتر از 1000 دلار برای اشخاص عادی و تا 2000 دلار برای شرکت های تولیدی امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی انجام می پذیرد , البته بنا به دستور معاون فنی گمرک برای ترخیص قطعات یدکی ماشین آلات معاونین فنی حتی تا سقف 20.000 دلار نیز می توانند بدون نیاز به اخذ مجوز ثبت سفارش کالا اقدام به صدور پته مسافری و تجاری کنند .

پته گمرک چیست ؟ شرح اجمالی پته مسافرتی و تجاری در گمرک های ایران

برای اخذ پته گمرکی به عنوان کالا های با ارزش نازل و بدون نیاز به مجوزات خاصی نباشد , معاون فنی گمرک یا رئیس سرویس در صورت لزوم اقدام به دستور صدور پته مسافری برای ترخیص کالا از گمرک می کند , پته گمرکی و یا همان پته مسافری در صورت امکان برای صدور یکی از سریعترین روش ترخیص کالا در گمرکی می باشد , بطوری که پس از اخذ قبض انبار و اقدامات برای صدور پته شاید کالا ظرف چند ساعت از گمرک ترخیص و سپس تحویل مشتری می شود .

در سال های اخیر با توجه به تخلفاتی که در حوزه صدور پته مسافری در گمرکات خصوصا گمرک های هوایی به وقوع پیوست و عدم ثبت اطلاعات کالا های وارداتی با پته مسافری , گمرک اقدام به سخت گیری های بیشتری برای صدور پته مسافری کرده است .

 

از نظر ارزش و حجم تا چه میزان میتوان با پته کالا ترخیص کرد ؟در خصوص کالای تجاری و مسافری توضییح دهید . پته سبز گمرکی سند ترخیص کالای غیر تجاری از گمرک میباشد که ارزش آن از یکهزار دلار متجاوز نباشد .مسافر ورود ی به میزان 80 دلار برای کالاهای همراه خود به شرط غیر تجاری بودن و ممنوع شرعی و قانونی نبودن برای یکبار در سال میتواند از معافیت مسافری استفاده نماید و برای مازاد ارزش 80 دلار بشرط تجاری نبودن و اینکه کالای وارده جزو لیست کالاهای مسافری باشد با پرداخت حقوق پایه به میزان 4 درصد ارزش و سود بازرگانی 2 برابر مندرج در دریف تعرفه کالا قابل ترخیص خواهد بود .

 

سند ترخیص از گمرک

منظور از سند ترخیص , هر سند گمرکی است که به موجب آن بتوان کالا را از گمرک ترخیص نموده ‚این سند را پروانه گمرکی ‚ پروانه کالای برگشتی ‚پروانه ترانزیت خارجی ‚ پروانه ترانزیت داخلی ‚ پروانه کالای مرجوعی ‚ پروانه صادرات ‚ پروانه کابوتاژ و در مورد کالاهای غیر تجاری و مسافری پته یا پته غیر تجاری مینامند .

کالاهاى وارده به گمرک امانات پستى به سه منظور وارد مى‌گردد:
– به‌صورت هدیه و سوغات براى اشخاص حقیقی. در حال حاضر طبق ماده ۳۹ آئین‌نامه اجرائى قانون مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۸۱ براى هر نفر تا مبلغ ۵۰ دلار به شرط نداشتن جنبه تجارى و منع شرعى و قانونى و غیرمستعمل بودن (در مورد البسه) با معافیت از پرداخت حقوق و سود و عوارض مربوطه قابل ترخیص و براى مازاد آن به میزان تعیین شده در مقررات مربوطه با اخذ حقوق و عوارض و صدور پته قابل ترخیص است.
– به‌صورت لوازم کالاهاى مسافری، که مقررات مربوطه در بخش مسافرى اعمال مى‌گردد.
– به‌صورت نمونه کالا و لوازم یدکى براى واحدهاى تولیدى تحقیقاتى و آموزشى و کاتالوگ و بروشور و غیره.
بسته‌ها در قسمت غیابى تا مبلغ ۵۰ دلار در صورت نداشتن منع قانونى و شرعى بدون اخذ حقوق و عوارض و مازاد بر آن تا ۲۰۰ دلار در صورت نداشتن منع قانونى و شرعى با اخذ حقوق و عوارض در درب منزل قابل ترخیص است.
در صورتى‌که مرسولات از ارزش بالائى برخوردار باشند یا نیاز به اخذ مجوزهائى باشد یک فرم ۳ برگى تکمیل مى‌گردد که برگ سفید (اطلاعیه ورود امانات پستى خارجه) براى صاحب کالا فرستاده مى‌شود تا براى ترخیص کالاى خود اقدام نماید.
۲ برگ دیگر (برگ ارزیابى گمرک) توسط مأموران گمرک تکمیل و به همراه مرسوله به انبار قسمت حضورى فرستاده مى‌شود.
صاحب کالا با در دست داشتن اطلاعیه ورود به اداره گمرک امانات پستى مراجعه و نسبت به طى مراحل ترخیص اقدام مى‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *